OGÓLNE WARUNKI UCZESTNICTWA
- 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Dokument OGÓLNE WARUNKI UCZESTNICTWA szczegółowo ustala ogólne warunki uczestnictwa we wszystkich wyjazdach organizowanych przez Fundację ALE! Polska z siedzibą 43-155 Bieruń ul. Warszawska 270.
- Organizatorem wyjazdu jest Fundacja ALE! Polska z siedzibą 43-155 Bieruń ul. Warszawska 270 zwana dalej „Organizatorem”.
- Wszelkie wyjazdy organizowane przez „Organizatora”, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, ze zm.) organizowane są w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
- Z tytułu organizacji wyjazdów „Organizator” nie pobiera jakiegokolwiek wynagrodzenia, prowizji lub jakichkolwiek świadczeń pieniężnych i niepieniężnych.
- Wszelkie wyjazdy organizowane przez „Organizatora” organizowane są zgodnie z przepisem art. 3 pkt 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
- Wszelkie wyjazdy organizowane przez „Organizatora” są zgłoszone do kuratorium oświaty, oraz przeprowadzone zgodnie z wytycznymi polskiego prawa w szczególności wytycznych co do ubezpieczenia uczestników oraz wyjazdu, transportu i wszelkich niezbędnych formalności.
- 7. Prawa i obowiązki Beneficjenta oraz Organizatora określają „Ogólne Warunki Uczestnictwa” (dalej zwane „Warunkami”), które stanowią integralną część umowy wyjazdu (dalej zwanej „Umową”)przez Organizatora.
- 8. Przy zawieraniu umowy – zgłoszenia Beneficjent zobowiązany jest do wnikliwego przeczytania oferty, „Warunków uczestnictwa”. Podpisanie umowy- zgłoszenia oznacza, że Beneficjent (w imieniu własnym i pozostałych Uczestników z umowy – zgłoszenia) zgadza się na warunki i postanowienia niniejszej umowy.
- 9. Przed rozpoczęciem imprezy turystycznej organizator turystyki dostarcza Beneficjentowi niezbędne pokwitowania, vouchery i bilety oraz informacje o planowanym czasie wyjazdu i – w stosownych przypadkach – terminie odprawy, a także o planowanych godzinach przystanków pośrednich, połączeń transportowych i przyjazdu.
- 2.ZAWARCIE UMOWY
- Zawarcie umowy z Beneficjentami następuje poprzez formularz internetowy po zapoznaniu się przez niego z ofertą Organizatora, Warunkami oraz podaniu pełnych danych teleadresowych, wpłaceniu zaliczki w wysokości 1600 zł (słownie: tysiąc sześćset złotych) w terminie określonym w umowie, oraz zaakceptowaniu OGÓLNYCH WARUNKÓW UCZESTNICTWA i regulaminu w formularzu internetowym. Zawarcie umowy następuje w chwili wpłacenia zaliczki. Wpłata zaliczki wywołuje wszystkie skutki prawne jakie przewidziane są dla zawarcia umowy.
- Uczestnictwo w wyjeździe osoby niepełnoletniej wymaga wyrażenia pisemnej zgody jej rodziców/opiekunów prawnych na karcie kwalifikacyjnej Organizatora oraz wypełnienia karty kwalifikacyjnej Organizatora i dostarczenia jej na miejsce zbiórki. Brak takich dokumentów lub ich nieterminowe zgłoszenie jest równoznaczne z rezygnacją przez Beneficjenta z udziału w imprezie turystycznej z przyczyn leżących po jego stronie, na warunkach określonych w §12. 3. Uregulowanie pełnej należności za udział w imprezie powinno nastąpić w uzgodnionym terminie. Nie wywiązanie się przez Beneficjenta z powyższych uzgodnień będzie równoznaczne z rezygnacją przez Beneficjenta z udziału w wyjeździe z przyczyn leżących po jego stronie, na warunkach określonych w §12
- 3.WARUNKI PŁATNOŚCI
- Ceny usług i świadczeń dla Beneficjenta są cenami umownymi i obejmują podatek od towarów i usług.
- Miejscem spełnienia świadczenia pieniężnego przez Beneficjenta wynikającego z zawartej umowy jest wskazany przez Organizatora rachunek bankowy. Wpłat na rachunek bankowy organizatora można dokonywać także za pomocą kart płatniczych przez internet.
- Cała należność za wyjazd winna zostać wpłacona przez Beneficjenta w terminie 30 dni przed dniem rozpoczęcia imprezy turystycznej, chyba, że strony w umowie zastrzegają inny termin płatności.
- 4. PRZENIESIENIE PRZEZ BENEFICJENTA PRZYSŁUGUJĄCYCH MU UPRAWNIEŃ NA RZECZ OSOBY TRZECIEJ.
- Beneficjent może bez zgody Organizatora z wyłączeniem pkt. 3 przenieść na osobę spełniającą warunki udziału w wyjeździe wszystkie przysługujące mu prawa z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych, jeżeli jednocześnie osoba ta przejmie wszystkie wynikające z tej umowy obowiązki.
- Przeniesienie praw i przejęcie obowiązków, o których mowa w pkt.1 jest skuteczne wobec Organizatora, jeżeli Beneficjent zawiadomi go o tym na trwałym nośniku, na co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej określonym w umowie.
- Jeżeli przeniesienie uprawnień i przejęcie obowiązków, o których mowa w ust. 1, będzie wiązać się dla Organizatora z dodatkowymi kosztami, żądając ich zapłaty ma on obowiązek wykazać je podróżnemu. Koszty te muszą być zasadne i nie mogą przekraczać rzeczywistych kosztów poniesionych przez Organizatora na skutek przeniesienia umowy o udział w imprezie turystycznej. 4. Za nieuiszczoną część ceny imprezy turystycznej oraz koszty poniesione przez Organizatora w wyniku zmiany podróżnego uczestniczącego w imprezie turystycznej podróżny i osoba przejmująca jego uprawnienia odpowiadają solidarnie.
- 5. ZMIANA ŚWIADCZEŃ, ŚWIADCZENIA ZASTĘPCZE.
- W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, niezależnych od Organizatora przed rozpoczęciem wyjazdu, w wyniku których Organizator jest zmuszony zmienić istotne warunki umowy z Beneficjentem, Organizator niezwłocznie powiadomi o tym Beneficjenta. W takiej sytuacji Beneficjent powinien niezwłocznie poinformować Organizatora czy przyjmuje proponowaną zmianę umowy czy odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
- Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy względnie świadczeń ze względu na nadzwyczajne okoliczności i zdarzenia zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, których skutkom nie można zapobiec (siła wyższa). W takim przypadku Organizator zobowiązany jest do powiadomienia Beneficjenta o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Organizator dokonuje pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia.
- Organizator może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu Beneficjentowi wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia jeśli liczba uczestników nie osiągnie zakładanego minimum uczestników, wskazanego w umowie, a Organizator powiadomił Beneficjenta, na piśmie (e-mail), o rozwiązaniu umowy w terminie nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia imprezy.
- Organizator, jeżeli w czasie trwania imprezy turystycznej nie wykonuje przewidzianych w umowie usług, stanowiących istotną część programu tej imprezy turystycznej, jest obowiązany, bez obciążenia Beneficjenta dodatkowymi kosztami, wykonać w ramach tej imprezy turystycznej odpowiednie świadczenie zastępcze. Jeżeli jakość świadczenia zastępczego jest niższa od jakości usługi określonej w programie imprezy turystycznej, Beneficjent może żądać odpowiedniego obniżenia ceny imprezy turystycznej.
- Beneficjent może odrzucić zaproponowane świadczenia zastępcze tylko wtedy, gdy nie są one porównywalne z tym, co zostało uzgodnione w umowie o udział w imprezie turystycznej, lub jeżeli przyznana obniżka ceny jest nieodpowiednia.
- W razie niemożności zaproponowania świadczenia zastępczego lub gdy Beneficjent je odrzucił zgodnie z ust.5, Beneficjent może żądać uzyskania obniżenia ceny lub odszkodowania, lub zadośćuczynienia, chyba, że niemożność zaproponowania świadczenia zastępczego jest spowodowane wyłącznie:
- działaniami lub zaniechaniami osób trzecich, nie uczestniczących w wykonywaniu świadczeń zastępczego, jeżeli tych działań nie można było przewiedzieć ani uniknąć, albo
- siłą wyższą. Wówczas Beneficjentowi nie przysługuje prawo do rozwiązywania umowy o udział w imprezie turystycznej.
- 6.ZMIANA CEN
- W okresie do 21 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie nie może być podwyższona.
- Cena ustalona w umowie może ulec zmianie pod warunkiem, że Organizator udokumentuje wpływ na podwyższenie ceny jednej z następujących okoliczności:
- a) ceny przewozów pasażerskich wynikających ze zmiany kosztów paliwa lub innych źródeł zasilania,
- b) wysokości podatków lub opłat od usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej,
- c) kursów walut mających znaczenie dla danej imprezy turystycznej.
- 7. PRAWA BENEFICJENTA
- Beneficjent ma prawo do świadczeń określonych w umowie i ofercie
- Beneficjent w trakcie trwania imprezy turystycznej uprawniony jest do korzystania z fachowej pomocy i opieki przedstawicieli Organizatora, a na Organizatorze spoczywa ten obowiązek.
- Niewykorzystanie w trakcie trwania imprezy turystycznej przez Beneficjenta poszczególnych świadczeń, z przyczyn leżących po stronie Beneficjenta, w sytuacji ich przygotowania i przedstawienia do wykorzystania Beneficjentowi przez Organizatora, nie uprawniają do zwrotu zapłaconej należności za niewykorzystane świadczenia.
- 8. OBOWIĄZKI BENEFICJENTA
- Beneficjent wyjazdu zobowiązany jest do posiadania dokumentów podróżnych (paszportu lub dowodu osobistego, wizy i innych wymaganych, o których obowiązku posiadania Beneficjent został poinformowany) oraz do przestrzegania przepisów celnych i dewizowych oraz innych norm prawa obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej, krajach tranzytowych i docelowych. Państwa Unii Europejskiej oraz Szwajcaria, Serbia, Czarnogóra, Macedonia i Chorwacja nie wymagają wiz od obywateli Polski. W razie posiadania przez Beneficjenta innego obywatelstwa niż Polskie, Beneficjent ma obowiązek poinformować o tym Organizatora przy zawieraniu umowy, a Organizator zobowiązuje się do udzielenia takiemu Beneficjentowi informacji o wymaganych wobec niego dokumentach. Obcokrajowcy biorący udział w imprezach zobowiązani są do posiadania ważnej wizy do kraju docelowego i krajów tranzytowych.
- Uczestnik /obozu młodzieżowego zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu kolonii lub obozu oraz zaleceń i wskazówek wychowawców, kierownika kolonii, pilota, względnie osób realizujących usługi lub świadczenia. W szczególności zabronione jest posiadanie i palenie tytoniu, posiadanie i zażywanie narkotyków, posiadanie i picie alkoholu oraz samowolne oddalanie się od grupy.
- Beneficjent lub jego prawny opiekun ponosi odpowiedzialność za wszelkie wyrządzone szkody i zobowiązuje się do pokrycia kosztów ich usunięcia. W razie rażącego lub uporczywego naruszenia przez Beneficjenta ustalonego porządku wyjazdu, zagrażającego interesom innych Beneficjentów, Organizator może żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.
- Na imprezach autokarowych Beneficjentów obowiązuje limit bagażu: 1szt. bagaż główny (plecak bez zewn. stelaża, torba, walizka) o wadze nie przekraczającej 20 kg i sumie wymiarów nie większych niż 180 cm oraz bagaż podręczny o wadze do 5 kg.
- W przypadku imprez samolotowych Organizator zobowiązuje się poinformować Beneficjenta o limitach bagażowych ustanowionych przez przewoźnika. Ponieważ maksymalny udźwig samolotu i maksymalna ładowność autokaru są ściśle limitowane prawem transportowym, Biuro/przewoźnik ma prawo odmówić zabrania na pokład bagażu przekraczającego opisany wyżej limit. W przypadku nadbagażu Beneficjent ma obowiązek dopłacić wg. stawek przewoźnika.
- 9.UBEZPIECZENIA
- Jeżeli w umowie nie zaznaczono inaczej Uczestnicy imprez krajowych ubezpieczeni są w WIENER TU S.A. Vienna Insurance Group od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – do kwoty 10.000 PLN, zaś uczestnicy imprez zagranicznych od kosztów leczenia (KL) – do kwoty 20.000 EUR, od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do kwoty 2.000 EUR.
- Beneficjent może wykupić Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji pozwalające uniknąć lub znacznie ograniczyć koszty Beneficjenta spowodowane rezygnacją z imprezy lub zmianą obozu. Wysokość dodatkowej opłaty zawarta jest w tabeli cenowej poszczególnych wyjazdów.
- 10.REKLAMACJE
- W przypadku niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy Organizatora, Beneficjentowi przysługuje prawo do reklamacji.
- Jeżeli w trakcie trwania imprezy turystycznej Beneficjent stwierdzi wadliwe wykonanie umowy, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę usługi oraz Organizatora lub jego Przedstawiciela w sposób odpowiedni dla rodzaju usługi.
- Jeżeli którakolwiek z usług turystycznych nie jest wykonywana zgodnie z umową, Organizator usuwa niezgodność, chyba że jest to niemożliwe albo wiąże się z kosztami, które są niewspółmiernie wysokie w stosunku do zakresu niezgodności i wartości usług turystycznych, których one dotyczą
- Niezależnie od zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, Beneficjent może złożyć organizatorowi turystyki reklamację zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy. 5.Organizator jest zobowiązany do rozpatrzenia reklamacji w terminie 30 dni od dnia doręczenia reklamacji, decyduje data stempla pocztowego. W szczególnych przypadkach Biuro zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu odpowiedzi do 60 dni, o czym w terminie 30 dni Uczestnik zostanie poinformowany pisemnie.
- 11 ODPOWIEDZIALNOŚĆ ORGANIZATORA
- Organizator odpowiada za niewykonane lub nienależyte wykonanie umowy, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie:
- a) działaniem lub zaniechaniem Beneficjenta,
- b) działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nie uczestniczących w wykonaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć
- c) siłą wyższą
- Organizator ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług w czasie imprezy turystycznej jednakże w wysokości nie wyżej niż dwu-krotność ceny wyjazdu. Ograniczenie odpowiedzialności Organizatora nie dotyczy szkód na osobie.
- Organizator nie odpowiada za bagaż skradziony, zgubiony lub zniszczony z winy Beneficjenta.
- Na koloniach i obozach ze względu na specyfikę imprezy rzeczy cenne i wartościowe (w szczególności aparaty telefoniczne i fotograficzne, odtwarzacze i gry elektroniczne) oraz pieniądze należy przekazać do depozytu opiekunom. Ryzyko utraty/uszkodzenia rzeczy i pieniędzy nie złożonych do depozytu obciąża Beneficjenta.
- Opiekę nad grupą na koloni/obozie sprawuje kierownik pedagogiczny i wychowawcy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Organizator nie zapewnia opieki pilota na wyżej wymienione imprezy, chyba że w umowie lub programie imprezy zaznaczono inaczej.
- 12 REZYGNACJA Z IMPREZY/ODSTĄPIENIE OD UMOWY
- Beneficjent może odstąpić od umowy w każdym czasie przed jej rozpoczęciem.
- Rezygnacja albo odstąpienie od umowy lub zmiana terminu imprezy turystycznej przez Beneficjenta, z wyłączeniem sytuacji, o których mowa w §2 ust 2 i 3, wymaga pisemnego oświadczenia.
- Beneficjent zobowiązany jest do zapłacenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej na rzecz Organizatora.
- W sytuacji rezygnacji z udziału w wyjeździe:
– rezygnacja do 45 dni przed data rozpoczęcia obozu – zwrot za potraceniem zadatku w wysokości 1000 zł/
obóz
– rezygnacja na mniej niż 45 dni od daty rozpoczęcia obozu – brak zwrotu środków.
– istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.
- 5. Istnieje możliwość zwrotu całości wpłaconej kwoty w przypadku rezygnacji, gdy rodzice lub opiekunowie prawni Uczestnika znajdą na to miejsce innego Uczestnika spełniającego warunki określone w niniejszym OWU.
- Wysłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacja warunków rezerwacji.
- 13 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W zakresie nieuregulowanym w umowie i ogólnych warunkach uczestnictwa mają zastosowanie przepisy cywilnego oraz inne przepisy dotyczące ochrony konsumenta.
- Właściwy dla rozstrzygania ewentualnych sporów będzie sąd powszechny według właściwości określonej w Kodeksie Postępowania Cywilnego.
- Niniejsze Warunki obowiązują od dnia 01.01.2023 r.